Wymiana zębów u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć
Strona główna » Poradnik » Psy » Życie z psem »
Mleczaki i zęby stałe to nie tylko atrybut ludzi, ale i psów. Szczenięta rodzą się bez zębów i ponieważ jako ssaki żywią się początkowo wyłącznie mlekiem matki. W miarę wzrostu pojawiają się pierwsze zęby. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec pierwszego miesiąca życia.
Starsze szczenię, w wieku około 9 tygodni przeważnie ma już pełen komplet uzębienia liczący 28 zębów. Są ułożone blisko siebie i bardzo ostre. Podobnie, jak u niemowląt również i podczas ząbkowania psów, przydają się gryzaki i przedmioty, które przynoszą ulgą nabrzmiałym dziąsłom. To właśnie wtedy szczeniaki dokonują w naszych domach licznych zniszczeń. Gryzą to, co uważają za odpowiednie dla siebie, aby tylko przyniosło im ulgę podczas wyrzynania licznych zębów.
Jak każde małe zwierzę, wkrótce i szczeniaki nabierają wyglądu dorosłych psów. Ponieważ wiek czworonogów liczymy w zupełnie inny sposób, aniżeli ludzkie lata życia, to i wymiana zębów mlecznych wypada u psów dużo wcześniej. Pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia zaczynają wypadać pierwsze mleczaki.
Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!
Wymiana zębów u psa – objawy
Pierwsze wypadają siekacze, czyli najmniejsze zęby znajdujące się z przodu szczęki. Łącznie jest ich 12. Co ważne, nawet jeśli nie zauważymy, że wypadły i być może zostały nawet połknięte wraz ze zjadanym posiłkiem, ich wielkość nie przysporzy problemów a pies bez kłopotu je wydali wraz z kałem. Większe zęby zwane kłami oraz przedtrzonowce wypadają zazwyczaj między 4 a 7 miesiącem życia.
Bywa, że znajdujemy zęby naszego psiaka na podłodze czy dywanie i jest to całkiem naturalna sytuacja, bowiem szczeniaki tracą je podczas zabaw w aportowanie czy w czasie gryzienia i żucia przedmiotów. Najpóźniej wyrastają trzonowce, które wcześniej nie pojawiają się u szczeniaków jako zęby mleczne z powodu zbyt małej, nie mieszczącej ich szczęki. Cała wymiana zębów u szczeniaka zazwyczaj odbywa się przed ukończeniem pierwszego roku życia czworonoga. Różnice indywidualne są związane z rasą czy wielkością psów.
Niezależnie od tego czy mamy w domu szczeniaka tracącego swoje pierwsze mleczaki, czy starszego juniora, któremu właśnie rosną stałe zęby, zazwyczaj zaobserwujemy u nich podobne symptomy dające znać o nadchodzących zmianach. Wśród charakterystycznych objawów wymiany zębów u psa możemy wyróżnić: nabrzmiałe i bolesne przy dotyku dziąsła, nadmierne ślinienie, niewielkie krwawienie i zaczerwienienie dziąseł, a także ogólny niepokój u czworonoga i nietypowe rozdrażnienie. Może także pojawić się nieprzyjemny zapach z pyska, a także biegunka.
Wymiana zębów u psa – zachowanie
Wymiana zębów u psa to proces całkowicie naturalny i bardzo często przebiega bezobjawowo, nie dając przy tym przykrych dolegliwości. Samo wyrzynanie nowych zębów zazwyczaj zauważamy, kiedy pies zachowuje się niespokojnie i nadmiernie gryzie oraz niszczy różne przedmioty. Dotychczas miłe szczenię staje się prawdziwym agresorem wobec butów, mebli, dziecięcych zabawek, a nawet ścian.
Podobnie jak w przypadku ząbkujących szczeniaków, również wymiana zębów u psa juniora może zaowocować większymi zniszczeniami w naszym domu. System nerwowy psa wycisza się poprzez gryzienie i żucie, a swędzące dziąsła potrzebują natychmiastowej ulgi. Warto wówczas znaleźć antidotum w postaci odpowiednio przystosowanych kauczkowych gryzaków, zabawek z wypustkami masującymi dziąsła czy patyków.
Niektórzy właściciele martwią się pojawieniem się podwójnych zębów (tak zwane przetrwałe zęby mleczne najczęściej występujące u ras małych). Dzieje się tak w przypadku, gdy mleczak nie zdąży wypaść, a już pojawia się nowy, stały ząb. Gdyby sytuacja się przedłużała, należy bezwzględnie zasięgnąć opinii weterynarza, aby zaoszczędzić psu późniejszych, nieprzyjemnych komplikacji ze zgryzem. Wymiana zębów u psa jest procesem naturalnym i zazwyczaj przebiega bez powikłań, jednak warto obserwować swojego pupila w tym trudnym okresie i uzbroić się przy tym w dużą dozę cierpliwości i wyrozumiałości.
Często wymiana zębów u psa to zachowanie, które zaskakuje właściciela nie tylko niepokornością i nadmiernym rozdrażnieniem, ale i objawami nieswoistymi. Specjaliści łączą wymianę zębów u psa z biegunką, która może pojawić się w związku z nową sytuacją w życiu czworonoga. Składa się na to zarówno duży stres, jak i ból odczuwany przez czworonogi.
Co może niepokoić?
W przypadku ras małych i miniaturowych oraz brachycefalicznych, wymiana zębów u psa może przebiegać nieprawidłowo ze względu na budowę lub wielkość szczęki. Podczas ząbkowania szczeniaków, jak i wyżynania stałych zębów warto więc być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii, który oceni przebieg całego procesu.
Zaleca się też częstsze sprawdzanie jamy ustnej każdego ząbkującego szczeniaka czy psa, któremu wyrzynają się stałe zęby. Jeśli zauważymy coś, co nas niepokoi, warto od razu zasięgnąć porady specjalisty. Bywa też, że proces wymiany zębów u psa nagle się zatrzymuje. Powodem może być przebyta wcześniej infekcja, dlatego należy to skonsultować z lekarzem.
Jeśli w ferworze walki z twardymi przedmiotami lub w wyniku urazu w jamie ustnej dojdzie do złamania lub pęknięcia zęba, to problem może mieć nie tylko przyczyny mechaniczne, ale i te związane z nieprawidłowo zbilansowaną dietą. Małe psy szczególnie potrzebują żywności bogatej w składniki wzmacniające ich kości i zęby. Dlatego warto sprawdzić, czy w ich codziennych posiłkach pojawia się wystarczająca ilość wapnia, fosforu, miedzi, a także witaminy D3.
Jak dbać o zęby psa
Po wymianie zębów u psa w jego pysku powinno znaleźć się miejsce dla 42 zębów stałych – 20 w szczęce górnej i 22 w żuchwie. W tym po 6 siekaczy i po 2 kły w żuchwie i szczęce, po 8 zębów przedtrzonowych w żuchwie i szczęce. Ponadto 4 zęby trzonowe w szczęce i 6 zębów trzonowych w żuchwie.
Jak dbać o uzębienie psa, żeby jak najdłużej mu służyło? Warto się postarać, bo przecież psie zęby to nie tylko sposób na gryzienie jedzenia, ale i narzędzie do przenoszenia przedmiotów, czyli zarówno pracy, jak i dobrej zabawy.
Codzienne szczotkowanie zębów, regularna kontrola u lekarza, jak i usuwanie kamienia nazębnego u psa brzmią niczym zalecenia dla ludzi, ale czworonożni przyjaciele potrzebują również takiej opieki. Dbałość o higienę jamy ustnej może również być wspomagana specjalnymi gryzakami z wypustkami, które pomagają oczyszczać osad i resztki pokarmu, masują dziąsła i trenują mięśnie żuchwy.
Wśród różnorodnych produktów dostępnych na rynku, znajdziemy pasty do zębów dla psa, żele o przyjaznych smakach, preparaty w płynie i proszku, a także szczoteczki do czyszczenia zębów czy zabawki i przysmaki typu dental. Wśród tych ostatnich można kupić smakołyki z dodatkiem cennych składników wspomagających mineralizację kości i zębów oraz odświeżających oddech.
Znajdujący się w przysmakach chlorofil działa antyseptycznie, hamuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów, przeciwdziałając stanom zapalnym w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Równie korzystnie działa natka pietruszki oraz algi dodane do smakołyków. Oczyszczające kości i batony dental są natomiast przyrządzone z twardych skór zwierzęcych, wymagających długotrwałego żucia i gryzienia, co wspomaga usuwanie osadu z uzębienia.
Dla wszystkich psów uwielbiających gryzienie oraz dla czworonogów, u których właśnie następuje wymiana zębów, warto kupić specjalnie przygotowane zabawki w postaci kości, piłek, hantli, kółek i innych kształtów odpowiednich do wielkości psiego pyska. Profilowane wypustki podczas intensywnego gryzienia i żucia zabawek oczyszczają zęby, masują dziąsła poprawiając ich ukrwienie, a także wzmacniają mięśnie dolnej szczęki. Można również kupić zabawki wykonane z naturalnego kauczuku i nasączone ekstraktem z mięty, który dodatkowo odświeża oddech psa.
Mając tak wiele narzędzi do pielęgnacji uzębienia i jamy ustnej psa, potrzebujemy jedynie cierpliwości, konsekwencji i wprowadzenia regularnych zwyczajów. Niestety nie każdy pies chce współpracować na tym polu, jednak warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą mu jak najdłużej zachować zdrowe i mocne zęby.
Ranking najlepszych karm dla psa – sprawdź już teraz!
Autor
Redakcja RankingKarm.pl